E Fundit/ 7 të vdékur nga një térmét me magnitudë 6.8 ballë në këtë shtet

Një tërmet i fortë ka v rarë shtatë persona dhe ka shkaktuar rrëshqitje dherash në qytetin Sichuan të Kinës. Sipas mediave vendase, magnituda ka qenë 6.8 ballë dhe ka tro nditur banorët e qytetit të madh nën izolim në Kinën jugperëndimore këtë të hënë.

Sichuan, i cili ndodhet në buzë të Rrafshnaltës Tibetiane ku takohen pllakat tektonike, goditet rregullisht nga tërmetet. Dy tërmete në qershor v ranë katër persona.

Autoritetet raportuan shtatë v dekje, rrëshqitje dheu dhe dëmtime në shtëpi dhe ndërprerje të energjisë, tha transmetuesi shtetëror CCTV. Një rrëshqitje e dheut bllokoi një autostradë rurale, duke i lënë inertet të shpërndara, tha Ministria e Menaxhimit të Emergjencave.

Teermeti u ndje 200 kilometra larg në kryeqytetin e provincës, Chengdu, ku një shpeerthim ka kufizuar jetën e 21 milionë banorëve sipas politikës së rreptë të Kinës.